Warsztat Terapii Zajęciowej w Olszewie Węgorzewskim powstał 30.10.2004 roku dla uczestników otwarty został 29.11.2004.
Organem założycielskim jest Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Empatia” w Węgorzewie.
Uczestnicy WTZ muszą posiadać orzeczenie o niepełnosprawności. Orzeczenie takie (wraz z kwalifikacją do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej) wydają powiatowy zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
W naszym Warsztacie zajęcia prowadzone są w 7 pracowniach:
- usprawniania ruchowego
- rękodzieła
- gospodarstwa domowego
- muzyczno-teatralna
- florystyczno- dekoratorska
- techniczno-ogrodniczea
- komputerowa i przygotowania zawodowego
Zasadniczą formą terapii jest terapia zajęciowa. Poza nią WTZ-y wykorzystują najczęściej zajęcia ruchowe, ogólnousprawniające, komunikację społeczną i terapię psychologiczną.
Główne zadania WTZ:
- ogólne usprawnianie;
- rozwijanie umiejętności wykonywania czynności życia codziennego, w tym zaradności osobistej dzięki stosowaniu różnych technik terapii zajęciowej;
- przygotowanie do życia w środowisku społecznym w szczególności poprzez rozwój umiejętności planowania i komunikowania się, dokonywania wyborów, decydowania o swoich sprawach oraz rozwój innych umiejętności niezbędnych w życiu, a także poprawę kondycji fizycznej i psychicznej;
- rozwijanie podstawowych oraz specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających późniejsze podjęcie pracy zawodowej w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej bądź szkolenia zawodowego.
Zajęcia w warsztacie prowadzone są zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji i terapii.